דינה עזאם

Admin
17-11-14

מהו פמיניזם בשבילך? פמיניזם זו בעיניי תפיסה עולם ואג'נדה נשית, שנלחמת לשוויון נשים, להטבא"קים.ות, צעירים.ות, מבוגרים.ות, נכים.ות ובעלי חיים בחברה הפטריכאכלית והקפיטלסטית שבה אנו חיים.ות. פירוק המעמדות החברתיים שנוצרו בגלל הצטברות הון ומעמד בידיהם של גברים, ובעיקר גברים לבנים. אני מאמינה בסולידריות מעמדית, מתוך נקודת מבט סוציאליסטית, ולכן הפמיניזם שלי הוא לא רק שווין שכר לנשים, או הפיכת התפקידים המגדריים במשפחה, אלא בעצם פירוק טוטאלי של עמדות הכוח בצבא, בתקשורת, בבתי המשפט, במשטרה ובכל מוקדי הכוח במדינה. פמיניזם בעיניי הוא גם סולידריות עם א.נשים מעמי שנמצאים.ות בשטחים הכבושים, בעזה ובגולה. כמו כן, למזרחים.ות, אתיופים.ות, ברימה"תים.ות ופליטים.ות שחווים.ות אפלייה והסללה במשך חייהם.ן. חשוב לי לשים דגש על הסולידריות שלי עם א.נשים נפגעי.ות תקיפה מינית לסוגיה, עובדי.ות זנות, משתמשי.ות סמים ודרי.ות רחוב. שהם נפגעים.ות ישירים.ות של הסללה מגדרית, עדתית ומעמדית.

מתי "גילית" שאת פמיניסטית? תמיד הייתי ילדה, ואז נערה, דעתנית. רוב החברים שלי היו בנים, מאז ומתמיד, והייתי מקשרת את זה לכך שבצעירותי הייתי "טום בוי" אבל עם הזמן הבנתי שזה היה פחד שלי מלהתקרב לנשים, הפחד שלי להיות "אישה נשית עדינה וכנועה". אבל הדבר שהכי השפיע לי על המודעות הפמינסטית היה שתי תקיפות מיניות שעברתי, אחת בגיל 15, אונס קבוצתי שגרר אחריו חרם חברתי בחברה שלי, ודייט-רייפ בגיל 18, שהתחיל כסטוץ הראשון והאחרון שלי בחיים. אחרי שנים של התחבטויות, מחשבות מחזקות ומחלישות, בושה, גאווה, הסתרה, חשיפה – הגעתי למקום בו יכולתי לתעל את כל המחשבות והרגשות שלי מהמקרים הנ"ל לתוך תפיסת עולם פמינסטית ומעצימה.

מי הדמות שהכי השפיעה עלייך כפמיניסטית ומדוע? זה בוודאי ישעשע חלק מהקוראות, אבל דווקא הדמות הראשונה והכי משפיעה עליי שנחשפתי אליה, הוא גבר. קורט קוביין. זצ"ל. אני לא אשכח בחיים איך דברים שהוא אמר וכתב השפיעו עליי לראשונה, בגילאי ההתבגרות המוקדמים, להבין דברים בסיסיים כמו "צריך ללמד גברים איך לא לאנוס, ולא נשים איך לא להיאנס". משם התחלתי לחשוב על זה, לקרוא הרבה ולדבר עם א.נשים א.חרות על פמיניזם, ולהתבגר ולהתעצב בזכותו.

מהו ההישג הגדול ביותר לו את מייחלת בהקשר הפמיניסטי? ליצור קהילת נשים חזקה, שיקשיבו לנו. שנוכל להשפיע על הזרם המרכזי, על תפיסות של יופי ותפקידים מגדריים בחברה. על התפיסה החברתית המעוותת על נפגעי.ות תקיפה מינית. שנוכל ליצור קשת רחבה של נשים, מכל הסוגים, שתוכל לתמוך בנשים אחרות. סולידריות נשית אמיתית. ונוכחת במרחב. שיתחילו לפחד…

מה מקומם של גברים בשיח ובעשייה הפמיניסטית, לדעתך? אני מאמינה שגברים *חייבים* להיות "בני ברית" לנשים במאבקן אך לא על ידי השתלטות על השיח והמרחב.

האסוציאציות של דינה:

אישה– מה שנולדתי ומי שאני כיום. אישה. אולי וולגרית לפעמים, אולי קצת "ערסית" אפילו, אבל אישה. חשוב לי לשמור על סממנים מגדריים נשיים בלבוש (אך בשילוב עם שפת גוף חופשית ושיער גוף).

אמא– אישה יקרה שנתנה לי חיים וחינוך למופת, אך גם השאירה אותי לבד במקומות שהכי הייתי צריכה אישה מגוננת לצידי. אמא מבחינתי זה גם החלום האישי הכי גדול שלי – להיות אמא לתינוק אנושי, אך כיום אני אמא גם לחתולים המדהימים שבחזקתי.

אמנות– אני במערכת יחסים מסובכת עם אמנות. און אנד אוף. אוהבת לכתוב שירה ופעם הייתי מתעסקת באופנה. קצת כביתי מאז, אך הדרך עוד ארוכה….

אפנה– מאוד אוהבת אופנה. יש לי כמובן המון ביקורת על מה שמוגדר כ-"עולם האופנה", אני מאמינה יותר ב"אופנת רחוב", אופנה שא.נשים אמיתים.ות יוצרים.ות. ומקווה מתישהו בעתיד לתפור קולקצייה. בע"ה.

בית– אני מרגישה בבית מאוד בקלות. ב5 שנים האחרונות, מאז שעברתי לעיר הגדולה, עברתי בית לכל הפחות כל שנה עגולה. הבית שאני מדמיינת לעצמי ולבן זוגי הוא בית נעים ומעוצב, עם גינה ענקית אולי של דונם או דונם וחצי בה אוכל לעשות לנו פינת גן עדן ולתת בית טוב ועתיד לבעלי חיים עזובים שאאסוף. אעדיף תמיד לחיות בקהילה.

גבר– הנגטיב שלי. למרות שאיבדתי אמון במין הגברי כבר לפני שנים רבות, אני בוחרת לחיות את חיי עם גבר מדהים לצידי, שמספק לי את הקונטרה שאני צריכה ורוצה. גבר מבחינתי זה חייל, זה אנס, זה אבא פטריארך אבל גם פרטנר מיני ואהבה אינסופית. כמו שאומרות "אי אפשר איתם ואי אפשר בלעדיהם."

טכנולוגיה– אני ילדת ניינטיז, אז די גדלתי אל תוך המחשב, הפלאפון והטלוויזיה. הם היו ועודם הבייביסיטר שלי.

מטבח– מעדיפה רק לנקות אותו. מאוד אוהבת שמכינים.ות אוכל ביחד, ומאוד אוהבת שמבשלים.ות לי, כמובן תמורת קניות וניקיון. "אישה מטבח" לא תופס לגביי.

פוליטיקה– משהו שבמדינה שלנו, כאישה פלסטינית, אני לא יכולה להתעלם ממנו. הייתי אקטיביסטית שנים רבות, כיום כמעט ולא. אך הכל נוגע בי – וכמו שענבר אמרה לפני מבחינתי "הכל פוליטי."

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר