חיים בקונפליקט

רבקה נריה-בן שחר
20-01-15

השבוע זה קרה שוב. שוב דיברתי בכיתה בספיר על פמיניזם רדיקלי, וראיתי את הסטודנטים נעים באי נחת בכסאות. ותמיד האחד או האחת האמיצים, ששואלים בקול רם איך אני יכולה להראות כך (דוסית) ולדבר אחרת (פמיניסטית).

ושוב אני עונה שאני חיה בקונפליקט, ושהחיים לא פשוטים. ושוב אני מנסה להסביר שאני לא רוצה לעזוב את כל הערכים היקרים לי, ומה לעשות שהם גם ערכים של יהדות ודתיות, וגם הקפדה על מצוות, וגם פמיניזם רדיקלי? ונמאס לי שאומרים שזה לא יכול ללכת ביחד! זו עובדה שאפשר. הייתי יכולה להיות כמו כל חברותי הפמיניסטיות הדתיות, שלפחות ביום חול לא רואים שהן דתיות. ואני אפילו לא אומרת שאני דתיה. אני שומרת מצוות ופמיניסטית.

אני בכלל מחזיקה מעמד בזכות שירה חדשה, הקהילה הפמיניסטית הנפלאה שאליה אנו שייכים. הקהילה שבה בנותי עשו את מה שאני אפילו לא דמיינתי – בת מצווה אמיתית. שתיהן קראו את כל פרשת השבוע, ואת ההפטרה. ונתנו הרצאה מבוססת על המסכת בגמרא שלמדו עם אבא. וודאי עם אבא. אמא לא יודעת לקרוא בתורה.

והקונפליקט הגיע לשיאו בבת המצווה של שירה, בקיץ האחרון. עשינו ערב (מסיבה) ובו כל המשפחה והחברים הגיעו. אבל לבית הכנסת המשפחה שלי לא מוכנה להכנס. זה פמיניסטי מדי בשבילם. אבא שלי לא הגיע בכלל. הוא לא עובר את השער. אמא שלי עמדה בחוץ מזועזעת. והילדה שלי קראה בתורה.

ואז, בתוך כל ההתרגשות, אני רואה שתי נשים מתלהבות ממשהו. הסתכלתי לכיוון, והצטערתי שזו שבת ואי אפשר לצלם. שירה, בתי היפה, עמדה ליד הבימה וקראה בספר התורה הענקי. בכל פעם שהגיעה לראש העמוד, נאלצה לעמוד על קצות האצבעות בתוך נעלי הסירה היפות שקנו לה לבת מצווה. ילדה עומדת על קצות האצבעות וקוראת בתורה בקול רם וצלול. כל בית הכנסת מקשיב לה, והיא אפילו לא מגיעה עד הבימה.

ואז ידעתי שאני עושה את הדבר הנכון. הילדה שלי עושה את מה שדורות של ילדות ונשים לא האמינו בכלל שאפשר לעשות. היא לוקחת חלק במהפכה שאי אפשר לשער את גודלה. מי אמר שפמיניזם מחייב לזרוק את כל העקרונות הדתיים? אולי פמיניזם זה להאבק מבפנים במה שחשוב לך, לתת מקום אמיתי לבנות ולנשים בבית הכנסת? לא מאחורה, לא בשקט, לא בפינה, בלב המרחב הציבורי.

הקריאה הסתיימה. כל הקהילה קמה על רגליה כדי לשיר לה: "פיה פתחה בחכמה, ותורת חסד על לשונה… רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כולנה"

ואז זרקו סוכריות, המון המון סוכריות. על הילדה שלי. שקראה בתורה.

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר