אורית סווטה ברנר

אורית סווטה ברנר
16-05-15

אורית סווטה ברנר

מהו פמיניזם בשבילך?

הכל.

קודם כל, הכרה שאנחנו חיות בחברה שמפקירה אותנו כנשים ומתייחסת אלינו כנחותות יותר, וזה מתבטא בשלל דרכים וצורות, החל מאפליה בשוק העבודה, וכלה במיגדור של בגדי תינוקותים.

אחר כך, אחרי ההכרה, הבנה ופירוק של מנגנונים חברתיים שמושתתים על הבדלים מגדריים ועל קביעות מסורתיות. הבנה ופירוק ובנייה מחדש של החברה. אני מתה על מה שמכונה "אקטיביזם פייסבוק" – מגרש המשחקים החדש של העולם בשנת 2015 הוא הרשת החברתית, ואני מנצלת אותה לצרכי – אני מנהלת כמה קבוצות תוך פמיניסטיות, כאשר כל קבוצה עונה על צורך של נשים ספציפיות מתוך הקהילה, ובנוסף אני חברה בעוד כמה קבוצות תוך פמיניסטיות אחרות. הקבוצות מספקות לי מרחבי שיחה בטוחים, דיונים מעניינים והכי חשוב – אחווה נשית. אחרי שנים שבהן התעקשתי לא להיות "בחורה" ולא להיות חברה של נשים, כי הפנמתי שזה פחות נחשב, אני מאמצת באהבה קירבה וחברות של נשים שמעצימות אותי, מעשירות אותי ואני מקווה שהן מרגישות כך גם כלפי. אני חברה גם בקבוצות שהן לא פמיניסטיות בהגדרה אבל הן לנשים בלבד והתחושה היא אותה תחושה. גם כשלא מדברות בפמיניסטית – זה מעצים וכיף.

פמיניזם זה גם תהליך בלתי נגמר של למידה ובחינה, כל הזמן ובכל מקום. אני לא יכולה לעצום עיניים יותר ואני בוחנת כל דבר שפעם הייתי עושה באופן אוטומטי. המילים שאני בוחרת, הסדרות בהן אני צופה, הספרים אותם אני קוראת, המוזיקה לה אני מאזינה – הכל תחת עין ביקורתית.

אני מאמינה שכל מי שקוראת לעצמה פמיניסטית היא אכן כזו – לא משנה מה דעתה בנושאים שנויים במחלוקת כמו דת או טבעונות או תעשיית המין. הקריטריון היחיד מבחינתי הוא סולידריות לפמיניסטיות אחרות והבנה שאנחנו חיות בחברה שמתייחסת אלינו לפי איברי המין שלנו. אם אנחנו מתחילות לשים גבולות והגדרות – אנחנו שוב משחקות לפי החוקים שקבעו לנו.

מתי “גילית” שאת פמיניסטית?

אני חושבת שתמיד הייתי פמיניסטית אבל אף פעם לא ידעתי לתת לזה שם. לקח לי כמה שנים לתת לזה שם, ועוד כמה שנים למקם את עצמי בזרם ברדיקלי.

מי הדמות שהכי השפיעה עלייך כפמיניסטית ומדוע?

הרמיוני גריינג'ר מספרי הארי פוטר. זו אמנם דמות ספרותית, ואולי אני צריכה לציין אם כך את ג'יי.קיי. רולינג, הסופרת שהגתה את הרמיוני.

הרמיוני מצילה את המצב, כל פעם מחדש, לאורך כל הספרים בסדרה. היא אמיצה ויצירתית וישירה ואת כל זה היא עושה בלי לזנוח את האמת הפנימית שלה ואת האהבה הגדולה שלה לידע.

אני יכולה לחלק את החיים שלי ללפני ואחרי הארי פוטר. עוד לפני שידעתי לקרוא לעצמי פמיניסטית, לפני שהייתה לי שפה ומילים, הייתה לי מודל לחיקוי שעשתה את כל מה שעשתה בזכות האישיות שלה ולא בזכות היופי או השרירים, רק בגיל מבוגר יותר הבנתי כמה מהפכנית הגישה הזו, כמה זה לא מובן מאליו וכמה הושפעתי ממישהי שלא פחדה להראות את האינטליגנציה.

מהו ההישג הגדול ביותר לו את מייחלת בהקשר הפמיניסטי?

בחורבן הפטריארכיה ננוחם. עד שזה יקרה, אני אשמח לקצת יותר שיוויון בפני החוק ובמערכת המשפט ולייצוגים יותר מגוונים של נשים בתרבות המיינסטרים וגם בתרבויות שוליים.

מה מקומם של גברים בשיח ובעשייה הפמיניסטית, לדעתך?

יש להם תפקיד מאוד חשוב – לצערי עדיין נשים מתויגות כפמיניסטיות-הזויות-שונאות-גברים, ואילו גברים שאומרים את אותם הדברים זוכים לתשואות. על הגברים להפיץ את הבשורה, להוציא אותה מחוץ לגבולות השיח ולמקם אותה כמשהו הגיוני ומובן מאליו. כמובן שעליהם לעשות את זה כבני ברית.

אסוציאציות:

אישה – עולם ומלואו

אמא – מודל לחיקוי

אמנות – אתגר.

אפנה – ביטוי עצמי

בית – שלווה

גבר – בירה

חזייה – סוג של כלא

טכנולוגיה – כיף מעורבב בסכנה

מטבח – יצירתיות

פוליטיקה – צביעות

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר