תחילתו של שינוי חברתי בדרום

אילנה קוורטין
13-06-15

ביום רביעי, 10.6.15 התקיים טקס הסיום של צעירות חונכות לזכויות, של בית משלנו. צעירות חונכות לזכויות הוא קורס שנולד לפני שנתיים, והוא משותף למחלקות משפטים ועבודה סוציאלית במכללה, ונתמך על ידי תכנית המנטורינג וכן על ידי ארגון איתך מעכי.

בית משלנו, מיסודו של הפורום הפמיניסטי, מוביל את "צעירות חונכות לזכויות" כבר שנתיים. בקורס משתתפות צעירות בגילאי 18-35 מאזור הדרום, יחד עם סטודנטים למשפטים וסטודנטים לעבודה סוציאלית. בתור קורס ייחודי אשר בו לומדות שתי מחלקות, והן אנשים מהשטח, כל משתתפת ומשתתף עוברים תהליך אישי עמוק, וכן קבוצתי.

במסגרת הקורס, תחילת לומדות שתי הקבוצות בנפרד, אך לאחר סמסטר, הן נפגשות ומוציאות לפועל פרויקטים לשינוי חברתי פרי נסיון חייהן של הצעירות בתכנית.

הפרויקטים שנולדו בקורס השנה:

1. הזכות להתחתן עם מי שאני רוצה – צעירות בדואיות סיפרו על הקושי לבחור בן זוג בשל הדומיננטיות של אב המשפחה אשר מחליט עבורן, ואף משיא אותן, בניגוד לרצונן. במסגרת הפרויקט, המטרה היתה להעלות למודעות את הנושא, ולבחון דרכים יצירתיות לחדור את המעטה התרבותי והחברתי האופף אותו.

2. זרים לנצח – בישראל חיים אלפי ילדים, שנולדו לאם ישראליה ולאב עובד זר. במקרה בו שני ההורים נפרדים, העובד הזר מגורש מישראל, והילד נותר ללא אב. אמהות אלה צועקות את הזכות של ילדיהן לאב שיימצא עימם בישראל, ועימו יוכלו לקיים יחסים נורמטיביים. במסגרת הפרויקט המטרה היתה להעלות את הנושא למודעות, ולהפיק סרטון ויראלי שנושא את המסר החשוב הזה. (לצפייה)

3. אישה יפה – אידיאל הרזון והיופי שחולש על עולם האופנה וחודר ומחלחל לתחומים אחרים קובע מה היא האישה הממוצעת, ואיזה מידות יימכרו בחנויות בגדים. על אף שכשליש מהאוכלוסייה מתהדר במידות 42-46, נדמה שמידות אלה נעדרות מהחנויות. קבוצה זו הפיקה סרט מודעות בנושא וכן מגזין אופנה של מידות גדולות. (לצפייה)

4. נשים פלסטיניות חסרות מעמד בישראל – נשים בדואיות רבות שנשואות לבדואים אזרחי ישראל, ואמהות לילדים נושאי תעודת זהות, חסרות תעודה וחסרות מעמד. הדבר מוביל לכך שהן אינן זכאיות לזכויות של בריאות, רווחה, כלכלה, ואף אינן יכולות להסתובב במקומות ציבוריים. מטרת הפרויקט היתה לפעול בצורה משפטית, חקיקתית ולוביסטית, לעצירת התופעה.

5. נפלתי חזק – צעירות רבות נקלעות לחובות גבוהים עוד לפני הגיען לגיל 20, בשל היד הקלה של חברות הסלולר, הבנקים וחברות האשראי. צעירות אלה אינן מסוגלות לעמוד בהחזרים הגבוהים והחובות טופחים. במסגרת הפרויקט החל נסיון להטמיע תובנות אלה אל תוך מערכת החינוך באמצעות חינוך פיננסי להשלכות ולסכנות של לקיחת הלוואות ורכישת מכשירים סלולריים.

6. אמהות רווחה – אמהות שמגיעות ללשכות הרווחה בשל סיבות כלכליות ומבקשות תמיכה, נתקלות בחומה של סטיגמות שחורגת מעבר לאספקט הכלכלי. הן נבחנות בזכוכית מגדלת, ואמהותן נבדקת ונבחנת בדקדקנות. סטיגמות אלה פוגעות בשירות שניתן להן, ואף מלוות אותן בהמשך חייהן. במסגרת הפרויקט פעלה הקבוצה למיגור התופעה וליצירת סרטון מודעות. (לצפייה)

מתוך ששת הפרויקטים נולדו שלושה סרטונים שהופקו בניהולו של אלון אלשייך, במסגרת "קולנוע של שינוי" והוקרנו בפסטיבל קולנוע דרום בשדרות בתאריך 10.6.15

את הסרטונים צילמו, ביימו, הפיקו וערכו, השותפות הנהדרות והפמיניסטיות שלנו: רבקטל פיינה ועינב לוי

הסרטונים הפכו ויראליים ביוטיוב, והמסרים מחלחלים וחוצים את אוכלוסיות רבות.

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר