כן בשמי: הצעד הבא לקבלת טרנסג'נדרים

הילאי פלאי
18-07-15
מארק צוקרברג

תמונת הפרופיל של מארק צוקרברג לאחר אישור הנישואין החד מיניים

בחודש שעבר אושרו נישואים גאים בארצות הברית. האירוע נחגג ברחובות ארה"ב וגם ברשתות החברתיות, לרבות פייסבוק. פייסבוק התעלתה על עצמה ויצרה פרופיל גאווה מיוחד לכבוד המאורע- תבנית צבעי הקשת. התבנית של פייסבוק צברה תאוצה ואלפי תמונות פרופיל עשו שימוש בה. פייסבוק הצטיירה בעיני הציבור ובעיני עצמה כתומכת הקהילה הלהט"בית.

באותו יום שישי גם הושבת חשבונה של אישה טרנסג'נדרית. היא עבדה בפייסבוק בעבר ואף הייתה מי שיזמה והשיקה את תבנית בחירת המגדר בעלת האפשרויות הרבות שפייסבוק התגאתה בה.

חשבונה הושבת כחלק ממדיניות ה"שם אמיתי" של פייסבוק. לפי המדיניות משתמשים יכולים לדווח על משתמשים אחרים שאינם מזדהים בשמם החוקי. לאחר מכן פייסבוק מחליט אם להשבית את חשבונם אם הוא חושד שזה אכן אינו שמם החוקי בהתבסס על קריטריונים מגבילים. החשבון מושבת עד אשר המשתמש/ת שולח לפייסבוק תעודת הזדהות כהוכחה שזה אכן שמם החוקי.

הנהלת פייסבוק טענה בעבר שהמדיניות היא צעד בטחוני על מנת להגן על משתמשים ממתחזים וממטרידים תחת זהות אנונימית. בנוסף מארק צוקרברג אמר שהמדיניות נועדה על מנת לשדר ולשמור על אמינות ואותנטיות- חפיפה מוחלטת בין הזהות היומיומית שמחוץ לפייסבוק ובתוכה.

בפועל המדיניות פוגעת במשתמשים ברשת החברתית, מסכנת את ביטחונם וגוזלת מהם את השימוש בה כמשאב.

והיא אכן משאב. כיום פייסבוק משמשת כרשת תמיכה לעתים- נפשית או כלכלית, כאמצעי למציאת עבודה או מקום מגורים ושלל שירותים נוספים הכרחיים.

המדיניות מסכנת את ביטחונם של משתמשים כאשר היא מניחה שאין הצדקה לזהות בדויה ואפילו לא לשם שאינו תואם את זה בתעודת הזהות.

בפועל ישנן לא מעט הצדקות לשימוש בשם שאינו תואם את תעודת הזהות.

למשל: אנשים שמסתתרים מאדם שהתעלל בהם ומחפש אותם; השתייכות לקהילה מוחלשת אשר מוטרדת בקביעות; אנשים העובדים בעבודות שחשיפתן יפגעו בהם; אנשים להט"בים בארון ככלל וספציפית טרנסג'נדריות וטרנסג'נדרים ששמם אינו תואם לשם המופיע בתעודות הזדהות

המדיניות נותנת נשק למטרידים, מתעללים ואנשים מן השורה המשמש כנגד אוכלוסיות אלו ואוכלוסיות נוספות.

שנה שעברה למשל עלתה המדיניות לתודעה הציבורית כשחשבונותיהן של מלכות דראג וטרנסג'נדריות אקטיביסטיות הושבתו בגל דווחים על בסיס המדיניות. אלו לא שתקו והחלו במאבק ציבורי כנגד המדיניות שכלל בין השאר פגישה עם נציגי פייסבוק. פייסבוק פרסמו התנצלות על השבתת החשבונות עם הבטחה לבחינה מדוקדקת יותר- אך בפועל המדיניות לא שונתה והחשבונות הושבתו שוב ושוב.

אכיפת המדיניות גם הצביעה על מודל שמות מערבי מפלה לאחר שחשבונות של ילידים אמריקאים הושבתו כי שמותיהם לא נשמעו אמיתיים מספיק עבור אוכפי המדיניות.

כך נעשה גם לקהילה הטרנסג'נדרית שוב ושוב. חשבונות מושבתים- פעמים רבות בגלל אי התאמה לפי פייסבוק בין שמות המשתמשים לבין הנראות המגדרית שלהם או ההזדהות המגדרית שלהם.

משתמשים טרנסג'נדרים נמצאים בסכנה תמידית לאיבוד הרשת החברתית שלהם שפעמים רבות משמשת כרשת הבטחון שלהם כשהם מוקעים מביתם, מחבריהם או מסביבתם הקרובה.

פייסבוק השיקה את תבניות תמונות הגאווה בנישואים גאים כדי להוכיח את תמיכתה בקהילה הגאה אך פועלת בצביעות בהמשך מדיניות המסכן חלק אחר בקהילה. פייסבוק משיקה אופציות מגדר נרחבות אך משביתה את חשבון העובדת המבצעת על בסיס מגדרה.

עד אשר הרשת החברתית לא תתמוך בקהילה גם במדיניותה ולא רק במחוות סימבוליות, היא אינה רשת חברתית עבור הקהילה.

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר