האחיות מיראבל

24-11-15

ב-25 בנובמבר מצויין ברחבי העולם יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים. היום אומץ ע"י האו"ם ב-1990 לאחר שנבחר בכנס הראשון של התנועה הפמיניסטית באמריקה הלטינית לציון יום הירצחן של שלושת אחיות משפחת מיראבל.

האחיות פטריה, מינרווה, ומריה תרזה נרדפו שנים רבות בידי הדיקטטור רפאל טרוחיו ששלט ברפובליקה  הדומינקנית בגיבוי אמריקאי מאז שנות ה-30, בשל פעילותם נגד שלטון הדיכוי שלו והיותן מהמקימות של תנועת השמאל ה-'14 ביוני' שפעלה להפילו. ברדיפתן היה גם מניע אישי: מינרווה סירבה לחיזוריו של טרוחיו, ובשל כך אביהן נכלא עד שמת ב-1953.

ה'פרפריות', כפי שכונו במחתרת, נכלאו, נאנסו ועונו פעמים אך בכל פעם נאלץ המשטר לשחררן. ככל שעבר הזמן תנועתן צברה אהדה והיתה לאיום גדול יותר על המשטר, שהחליט לחסלן. ב-25 בנובמבר 1960 הן נחטפו לאחר שביקרו את בני-זוגן הכלואים, נרצחו והושלכו ממצוק. זעם ציבורי בעקבות הרצח גרם להזדהות עם תנועתן, ובסופו של דבר הביא להתנקשות בחייו של טרוחיו במאי 1961.

ה'בוגדות', כפי שהוגדרו אז, היו לסמל של התנועה הפמיניסטית למאבק ולהתנגדות והפכו לגיבורות לאומיות של הרפובליקה הדומיניקנית. מחוז לידתן נקרא היום על שמן.

האחיות מיראבל

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר