ארין טולדנו

ארין טולדנו
21-10-13

כמה מילים על עצמך: תלמידת תאטרון ופסיכולוגיה/סוציולוגיה בכיתה י' מחדרה. בי-פאן, טרנס*ית, פמית וג'נדרקווירית. אנרכיסטית קווירית ופמיניסטית

מזרחית/ברה"מית העוסקת

בפוליטיקה רדיקלית מחברת מאבקים. מפרסמת את הבלוג Glitter of Revolt(גם בפייסבוק ובעברית)

שאלות:

מהו פמיניזם בשבילך?מודעות והכרה במערכת החברתית שהיא הפטריארכיה, השלטון הגברי, והתנגדות אליה. שאיפה לצדק ולשחרור מכבליה. פמיניזם מלחמת קיום. מצב תודעתי עמוק שנהפך לזהות ולדרך חיים, ולא רק תפיסת עולם. לא מדברות פמיניזם – עושות פמיניזם, חיות פמיניזם. הפמיניזם לא עוצר במין ובמגדר – כי השלטון הגברי לא עוצר במין ובמגדר. פמיניזם, לטעמי, בהכרח חייב לעסוק במיניות, בצדק אתני, בזכויות בעלי חיים, בסוגיות של אייבליזם (דיכוי נכות) ואייג'יזם (דיכוי על רקע גילני), בסיום הכיבוש ושחרור העם הפלסטיני, ויתר תחומי החיים.

מתי "גילית" שאת פמיניסטית? גם אם בעבר קראתי לעצמי אנטי-פמיניסטית (באופן שממש מבהיל אותי היום) אני חושבת שבפועל ובשטח, תמיד הייתי פמיניסטית. אני באה מבית וסביבה בה יחסי הכוחות המגדריים היו מאוד בולטים, וכך גם תפקידי המגדר, אז היה לי מאוד קל להיות מעורערת מזה, להתנגד לזה ולמרוד בזה.

מי הדמות שהכי השפיעה עלייך כפמיניסטית ומדוע? אני לא חושבת שיש לי איזו הוגת דעות או פמיניסטית מפורסמת להצביע עליה בהקשר הזה. כל הנשים שהיו בחיי מאוד השפיעו עליי, בין אם זו אימא שלי, אחותי והסבתות שלי (בלי שום קשר ליחסי איתן ועם משפחתי) או המורות שהיו לי, החברות שלי ועוד.

מהו ההישג הגדול ביותר לו את מייחלת בהקשר הפמיניסטי? זאת שאלה מורכבת, שרק עליה ניתן לכתוב עשרות עמודים. אני חושבת שהכרה ביחסי הכוחות המובהקים והדיכוי שהם גורמים לו חייבת להיות הצעד הראשון לפני שנוכל לדבר על פירוק הבניות חברתיות מכל סוג. ההכרה הזאת צריכה להיות בין-תחומית ומחברת מאבקים – אחרת צדק ושחרור מיני ומגדרי לעולם לא יהיו משהו בהישג יד. נושא שקרוב לליבי הוא הטרור והאלימות המגדרית ותרבות האונס. ברגע שהחברה תפסיק להצדיק ואף לעודד אלימות ותקיפה מינית, ותתחיל להוקיע את התופעות האלה במלוא הכוח, זה יהיה הישג פמיניסטי אמיתי.

מה מקומם של גברים בשיח ובעשייה הפמיניסטית, לדעתך? גברים סיסג'נדרים* הם הכרחיים וחיוניים בשיח, אך מקומם מונח כבעלי ברית. לא ייתכן שגבר יהיה במרחב פמיניסטי, יתפוס מקום וישעתק את יחסי הכוחות. המטרה היא לא שגברים יהפכו מרחבים פמיניסטיים יותר גבריים – אלא שהם יעזרו בהפיכת מרחבים גבריים (כל העולם, בעצם) ליותר פמיניסטיים. גברים סיס צריכים לדבר על החוויות שלהם, בין אם בהכרת הפריבילגיות שלהם או בשיתוף הפגיעה שלהם. חוץ מזה, אני חושבת שאולי הגיע הזמן להפסיק לשאול את השאלה הזו, ולהפסיקלדבר על ולדאוג למקומם של גברים, כי כל העולם עושה את זה גם ככה.

אסוציאציות:

אישה – עוצמה, כוח. אני, בהרבה מובנים, עם הסתייגויות.

אמא – נושא כאוב וסבוך

אמנות – מקום מפלט, אוויר לנשימה

אפנה – קשורה מאוד לדיכוי מגדרי וכלכלי אך בעלת פוטנציאל ניכוס אדיר, אני אישית מאוד נהנית מאפנה

בית – המקום שעדיין לא מצאתי

גבר – guilty pleasure, מושא תשוקה רעיל, פחד

חזייה – עניין של העדפה אישית

טכנולוגיה – חשובה ומדהימה אבל זקוקה לרסן

מטבח – ריחות מופלאים וניחוחות מדהימים

פוליטיקה – מודעות הכרחית למציאות

* סיסג'נדר/ית היא מי שמרגיש/ה בנוח עם המגדר שנכפה עליו/ה בלידה, מי שאינו/ה טרנסג'נדר/ית ו/או ג'נדרקוויר/ית.

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר