דןוג סיגאוי

דןוג סיגאוי
28-11-13

מהו פמיניזם בשבילך?

פרקטיקה פוליטית של התנגדות לדיכוי מגדרי ולדיכוי נשי. פמיניזם בשבילי הוא חלק מתפישת עולם שמכירה בקיום של יחסי כח בין קבוצות שונות, ומבקשת להעלות את יחסי הכוח האלה לדיון ביקרותי מתמיד על מנת שנוכל להיות מודעות אליהם ולנסות לפרק אותם ואת ההירככיות שהם יוצרים כמה שאנחנו יכולות. זו החתירה התמידית ללמוד, ליצור, לאהוב, לזעום, לשנות, לשפר, להנות, להרגיש, לבנות קהילות, לקיים שיח ביקורתי ולהיות סולדיריות.

מתי "גילית" שאת פמיניסטית?

אני זוכרת שבכל פעם ששמעתי את המלה הזו בילדות היא נראתה לי הכי מובנת מאליה. היה לי ברור שהתפישה בעולם היא שגברים טובים יותר מנשים, ושזו בעיה. לא חשבתי על זה לעומק, ובטח אם הייתי נחשפת באותו זמן לרעיונות פמיניסטיים מהפכניים הם היו מעוררים התנגדות מסויימת. התחלתי להזדהות ככה פוליטית כשהתחלתי להתקרב לקהילה הלהט"בית בסוף התיכון ולפתח תודעה פוליטית רחבה יותר.

מי הדמות שהכי השפיעה עלייך כפמיניסטית ומדוע?

כל אישה שאי פעם פגשתי, חיבקתי, דיברתי איתה, הקשבתי לה, הסתכלתי עליה וראיתי אותה שורדת את הפטריארכיה. החל מאמא שלי שהצליחה לשרוד את אבא שלי ולהמשיך לחיות, וסיפרה לי איך צעקה על הבוס שלה בדואר כשניסה להניח עליה יד, וראיתי אותה עובדת כמטפלת אצל אשכנזים ועושה המון מאמצים כדי להחזיק את הראש מעל המים, דרך המורה שלי להבעה בתיכון שלמדה אותי לחשוב באופן רדיקלי, לימדה אותי על קסנופוביה, על דיכוטומיות ועל ביקורת רדיקלית על תפישות מוסר מערביות ועד לבנות הזוג, הפרטנרים והחברות שלי שמלמדות אותי ומשפיעות עלי בכל יום ויום.

מהו ההישג הגדול ביותר לו את מייחלת בהקשר הפמיניסטי?

אני לא יודעת לומר בטווח הארוך, כי זו שאלה גדולה מדי, ואני מניחה שהמחשבה על "מה יהיה בעתיד הרחוק" מובילה אותנו לפוליטיקה אוטופיסטית, שמפספסת את העיסוק בכאן ועכשיו. בטווח הקרוב אני מייחלת ליציאה של אקטיביזם ממרחב הפייסבוק לרחוב, למרחבים ציבוריים, לחיים שלנו ברמה הכי בסיסית.

מה מקומם של גברים בשיח ובעשייה הפמיניסטית, לדעתך?

קודם כל חשוב לי לומר שהמקום של גברים הוא לא ביצירת השיח.

הוא בהקשבה לשיח, בלמידה, בפירוק הזהות הגברית שלהם, בפירוק ההומופוביה, הביפוביה והאייספוביה (שנאה כלפי א-מיניות) שלהם, והלמידה איך להתקרב לגברים אחרים וליצור איתם קשרים אינטימיים וקרובים (גם אם לא מיניים). בשימוש בפריוולגיות שלהם מול גברים אחרים כדי לחנך אותם, ללמד אותם ולהפוך את המרחבים שגברים שולטים בהם כרגע למרחבים פמיניסטים.

גברים שרוצים לעשות אקטיביזם פמיניסטי צריכים לדעתי לשאול נשים פמיניסטיות (ואולי קצת ג'נדרקוויריות פמיניסטיות) מה הן היו רוצות שיקרה. איזה אקטיביזם מסתובב להן בראש ואין להן משאבים (אם כלכליים, אם משאבי זמן או אחרים) כדי להוציא לפועל, ולעזור להן מאחורי הקלעים להשיג את המשאבים האלה.

 

אסוציאציות:

אישה – פמית

אמא – הישרדות

אמנות – מהפכנות

אפנה – אמנות

בית – קהילה

גבר – דראג

חזייה – פוש-אפ

טכנולוגיה – טכנוקרטיה

מטבח – טבעוני

פוליטיקה – הפוליטיקה הפאלוצנטרית של החונטה הדומואית

ליצירת קשר:

פייסבוק

אטרף

:תגובות בפייסבוק

:תגובות באתר